clanek
Článek
 

FENG SHUEJ aneb NESPĚME SI NA ŠTĚSTÍ

Martina Resová


Feng Shuej - pro Číňana něco tak běžného a samozřejmého, jako pro Evropana teplá voda v koupelně. Dnes se začala objevovat i u nás literatura o tomto umění životního prostoru.

Ale co to Feng Shuej vlastně znamená?
V překladu Voda a Vítr. Jinak staré čínské umění, které vychází z hluboké znalosti přírody, jejích zákonitostí a z respektování i těch nejjemnějších energetických vlivů. Staří Číňané začali tyto znalosti používat nejprve při vyhledávání těch nejvhodnějších míst odpočinku pro zemřelé, protože věřili, že takové místo zajistí klid duši zemřelého, a tím následně i prosperitu celého rodu. Později se těchto znalostí využívalo na císařském dvoře: místo pro paláce, uspořádání místností a předmětů v nich přeci bylo veledůležité pro prosperitu celé země. Byla to ale zatím jen záležitost těch nejbohatších. Dnes se i běžné čínské rodiny obracejí na odborníky v oblasti Feng Shuej a málokterá firma si dovolí postavit své sídlo, aniž by kromě architektů pozvala i znalce tohoto umění.

 

A proč to vlastně dělají? Věří, a mnozí se o tom vědomě mnohokrát přesvědčili na vlastní kůži, že místo, na kterém je stavba postavena, uspořádání nábytku a předmětů v ní zásadně ovlivňuje jejich život. Nevěříte?

Člověk je tvor velmi ovlivnitelný. Jen si uvědomme, jak nás ovlivňuje jen to, jestli svítí nebo nesvítí sluníčko, jak na nás mají vliv názory druhých lidí… A pak si zkuste vzpomenout na několik návštěv u různých lidí. Jak jste se tam cítili? A tušíte, proč jste se tam tak cítili?

Mistrovi Feng Shuej stačí jedna jediná návštěva v našem bytě a ví o nás kolikrát víc, než jsme si schopni připustit. Ono to totiž funguje oboustranně: předměty kolem nás ovlivňují nás a my zase máme tendenci promítnout do svého bytu, domova, své nitro. To dobré i to, „kde nás bota tlačí“. Nedávno mi v jedné rodině řekli: „My jsme nevěřili, jak málo stačí.“ Nemusíte studovat 15 let v Číně, ani nemusíte dát spoustu peněz za drahý nábytek. Stačí jen mít chuť vzít svůj život do svých rukou a začít se na věci dívat trošku jinýma očima. Ráda bych vám ukázala, jak málo stačí, a váš dům či byt může být harmonickým místem, kam se rádi budete vracet, kde vaše vztahy mohou být takové, jaké si je přejete mít, vaše děti mohou mít lepší prospěch a harmonický domov, váš osud může mít prostor pro realizaci či změnu a vy jednoduše můžete konečně začít žít.

To málo prozatím bude, že si koupíte deníček, a zapíšete si do něj, které místo ve svém bytě máte nejraději, a také to, které by potřebovalo vaši péči (např. skříň plná nepotřebných věcí…). Potom si zkuste upřímně říci, co se vám v životě daří a co byste naopak chtěli vylepšit (práce, rodiny, vztahy…). Je to moc úkolů? No jo, to jsme my lidé. V jedné krásné knize (Alchymista, P. Coelho) jsem četla: „Když něco chceš, celý Vesmír se spojí, abys své přání uskutečnil.“Jeden moudrý muž řekl: „Ano, to je pravda, ale my většinou jenom čekáme, až se spojí.“

 

A tak vy, kteří nechcete jen čekat, navštivte papírnictví, a já vám v některém dalším pokračování prozradím, ke které životní oblasti se váže oblíbené místo ve vašem bytě a najdete si i to druhé. Příště si začneme ukazovat jednoduché principy, kterými můžete hned začít ovlivňovat svůj život.


Život je krásná hra. Doufám, že se mi podaří dát vám pár námětů. Režie je na vás. Těším se na příště.


Další podobné texty, které vás zaujmou >>>
<< zpět