Článek
 
Oživené kameny Jaroslav Dobeš

KLETBA MAGNETOVÉHO LÉKAŘE

Jaroslav Dobeš

OŽIVENÉ KAMENY 15


Kameny 8. (Malachit) a 10. (Hematit) domu proměnily náš hmotný svět z doby kamenné přes dobu bronzovou (Malachit – 8.dům) po dobu železnou (Hematit, 10.dům), která zřejmě vyvrcholila v hutní ekonomice a industriálně kovové architektuře XIX. a XX.století (např. Eifelovka, mrakodrapy atd.). V závěru tohoto vrcholu doby železné přišly nové materiály a technologie. Obří hutě začaly snižovat produkci, některé krachovaly a nebo byly vykupovány podnikately z Asie. Západní „businessman“ už opustil dobu železnou.
Kameny 5. (Jantar) a 9. (Magnetit – Magnetovec) domu neproměňovaly lidský svět těla, ale hlavy. Jantar elektrizuje a uchovává konzervované živočichy žijícími před desítkami miliónů let a Magnetovec „magnetizuje“.  Oba kameny jsou důkazem toho, že staré civilizace znaly „elektřinu“ a magnet.
Jantar je v podstatě zkamenělá pryskyřice z jehličnatých lesů třetihor, nikoliv kámen. Velmi napomohl vzniku a rozvoji Darwinově evoluční teorii o původu člověka tím, že zakonzervoval živočichy, kteří před miliony let byli přilepeni pryskyřicí. Evoluční teorie není novinka, nové je, že jí věří hodně lidí. Již jeden z žáků antické školy v Milétu (vedené Thalétem) přišel s tvrzením vývoje člověka ze zvířat. Nikoli z opic, ale z ryb. V Milétu z té doby byly vykopány „robertky“. Tamním ženám se k uspokojení vyráběly z kůže, vycpané vatou. Chlapi zřejmě nebyli k mání. Pořád bádali a nebo obchodovali. Milétus ležící na Turecké riviéře byl spojnicí tří tehdejších kultur. Staroegyptské, perské a řecké. Právě zde vznikla antická víra o nesmrtelnosti duše, objevila se evoluční teorie a teorie o složení hmoty z atomů (nahrazovány vodou). Zatímco zdejší ženy používaly archeology objevené robertky, chlapi vypočítali zatmění Slunce a rozvinuli geometrii. Nejslavnější z místních byl Thalés z Milétu. Nikdo neví, kdy přesně žil, ale zřejmě byl Buddhův současník. Měl učit také Pythagora, Řeka vysvěceného na staroegypského kněze. Thalés byl v Egyptě dřív a prý ho uctívali, protože pomocí geometrie změřil výšku pyramid. Staří Řekové těžili Magnetovec již dvě stě let před Thalésem a je zřejmé, že on a jeho chlapi jantar a magnet zkoumali. Thalés je první známý výzkumník obou kamenů a jeho výzkum později prohloubil Theophrastus. Proč Jantar třením elektrizuje? Proč pak přitahuje naše vlasy nebo lehké předměty? Jantar nazval elektron. Později z něj Angličan W. Gilbert vytvořil slovo „elektřina“ (v roce 1600). Jantar, řecky Electrum, anglicky Amber.


Foto Jaroslav Dobeš ● ke stažení zde >>
DJ and Dancer. Indonesia. Šoumen

Elektřina je v moderní době, konce doby železné, důležitější než Slunce, tedy z hlediska životního stylu. Díky elektřině lidé přestali chodit spát se slepicema a díky evoluční teorii přestali chodit v neděli do kostela. Neděle i Slunce jsou spojovány s 5.domem a znamením Lva. Většina k nim přiřazuje Topas, žlutý Safír a Diamant. My zde máme nekámen Jantar a kameny. A to: všechny druhy Granátů (jsou jich dvě desítky). Pokud byl Safír považován za zmrzlý nektar nesmrtelnosti, Amrit, pak Granát je zmrzlou evokovanou energií hada – Kundalini, v moderních časech je zase spojován s prvkem Yttriem, červenou barvou v televizích, léčením rakoviny. Ozařováním, s fungováním mikrovlnek a s „bublinkovou pamětí“, bez níž bychom neměli paměť počítačovou.
Jak Granát tak Jantar pokud zastupují v horoskopu 5.dům, Lva, jsou důležití pro úpravu prostoru kolem nás a pro ovlivňování naší vnitřní energie. O 5.domu se říká, že je skladištěm dobré karmy a také má souviset se zábavou a dětmi... Nebylo by zábavy bez našetřené dobré karmy a nebylo by dětí bez sexuální energie. Sexuální energie je v józe považována za vedlejší projev Kundalini spícího v našem rozkroku. Ideál jóg je probuzený had Kundalini stoupající do hlavy všemi čakrami („červená-oranžová-žlutá-zelená-modrá...“), a to pěkně středem, mezi kanálem Jing (Ida – Tygr) a kanálem Jang (Pingala – Drak). (Více viz kapitola Tygr, Hadi a Drak.)

Symbolizuje-li Jantar slovo elektřina, a Granát zhmotněnou Kundalini energii, pak máme skvělé zástupce 5.domu.
Představme si lidský život dvojrozměrně. Animovaný panáček nakreslený sedmiletým dítětem jste vy. Krajina, domy, lidi kolem, stromy, věci, prostě vše, co vás oblopuje, nebude tentokrát prostor, ale čas. Ten dům, ve kterém jste teď, zde před mnoha lety nestál a jednou zde nebude. Nejste v prostoru domu, ale jste v čase, kdy tímto místem „prochází“ život jednoho domu. Před pěti sty lety zde možná byla louka s křovím, za kterým se tajně scházeli milenci. Prostor je čas a v naší animované hře to uspíšíme. Panáček na obrázku se usmívá nebo mračí? Aby se usmíval, musí mít v pořádku 5.dům horoskopu. (Jantar, Granát). Děti a mláďata vyzařují tento vnitřní úsměv karmických úspor v 5.domě. Kočička, pejsek, dítě, co se učí chodit, v dospělých probouzejí něžný pocit dobré karmy. Mají celý život před sebou a úspory jsou na maximu. Později, vstupem do světa dospělých skrze sex a přípravu „na budoucí povolání“ a povinnosti úsměvů i vyzařování vnitřní něhy ubývá. Dospělí nemají úsměvy s vnitřní něhou. Smějí se cynicky, sarkasticky, satiricky, v pokrytecké póze a pod vlivem drog. Výjimku tvoří úsměvy dospělých, v okamžicích úřadování dobré karmy (5.dům). Potká-li je Láska s velkým „L“, vyhrají-li, mají-li v něčem velké štěstí (výhra, úspěch, zázračné uzdravení...). Akupunktura hovoří o zásobě energie, se kterou se každý rodí, a jejíž zásoby nelze obnovovat, pouze odčerpávat. Tato životní energie má být uložena v ledvinách (živel Voda, zvíře Želva, energie Jing, zima, sever, početí života). Podobně se dívám na dobrou karmu uloženou v 5.domě; lze ji jen vyčerpávat, nikoliv doplňovat. K panáčkovi (vy nebo klient) na obrázku začne domalovávat okolí. Strom, auto, ptáčka, lidi... Toto okolí nevnímejte jako prostor a věci v prostoru, ale jako znázornění času (nebo událostí v čase). Ocitnul se život panáčka v geopatogenní zóně? Není důvodů k vnitřnímu úsměvu dítěte, pak určitě. Zabloudil v čase zachyceném na obrázku? Ztratí-li smysl života, nemá-li osobní příběh nebo nežije-li to, co vede k jeho snům, cílům, nadějím, pak určitě. Nemá palivo pro své auto, tělo? Cítí-li se vyhořelý, v depresi, nerozhodně, neschopný vytrvalosti a je-li bez vůle, pak určitě.


Foto Jaroslav Dobeš ● ke stažení zde >>
Lowlander Yali or Dani tribe Gardener is crying, because of no rain.
Domorodý zahradník lamentuje nad suchem. Papua.


V prvním případě obrázku zachycujícím život uvíznutý v období s „geopatogenní zónou“ času, přiložíme na vybraná místa obrázku kameny Hematit, Turmalín a nebo Záhnědu. Ve druhém případě bloudění v čase života potřebujeme kompas ukazující směr. Nejlépe kompas z filmu Piráti z Karibiku. Ukazoval člověku směr k tomu, po čem jeho nitro toužilo nejvíce. Feng Shui postupně převedlo světové strany kompasu na záležitosti lidského života; tento systém devíti baguí (též pakua) lze použít na obrázek s panáčkem jako kompas pirátů z Karibiku. Najdete zde vše, po čem lidé touží. Na jihu (baguo 9) dosažení cílů, na severu (baguo 1) cestu za sny, no a po stranách zbytek: lásku, zdraví, parnera, peníze, rodiče, děti... V tomto případě dodržuji umístění baguí do výkresu podle kompasu (nikoliv podle vchodu). Jedná-li se o případ spotřebování paliva, použijeme kameny 5.domu. Jejich dobrá karma a energie panáčka nebo projekt znovu nastartuje. Jantar vlepíme do prostoru, kde potřebujeme energii vnější (podporu, povzbuzení, radu) a Granát tam, kde potřebujeme Kundalíni – energii vnitřní (motivaci, sílu, vůli, odvahu).
U energie je potřeba vědět, že se znovu vyčerpá, pokud za její úbytek může geopatogenní zóna v čase našeho života (vzpomeňte si na krátkodobé účinky působení geozóny, únava, bolest hlavy, vyhoření... viz minulá kapitola). Je to jako auto zapadlé v blátě, sněhu, písku; bude-li řidič neustále šlapat na plyn, spotřebuje benzín, opotřebuje pneumatiky a... nic.
Auto se prostě musí vyprostit z místa, kde uvízlo, a pak jede pryč, aby znovu nezapadlo. Stejné je to s blouděním. Každý řidič, který někdy zabloudil v cizím městě ví, jak to žere palivo a nervy.
V principu jsme si popsali výrobu horoskopu Poetrie® spojením metod Astrofocus® (koláže), Oživených kamenů a kompasu.


Foto Jaroslav Dobeš ● ke stažení zde >>
Free Tibet Bike Pilgrim, Politický motorkář


Dnes se věnujeme kamenům Ohně. V astrologii máme tři ohnivá znamení: Berana (Jaspis – Heliotrop), Lva (Jantar a 16 druhů Granátu), Střelce (Magnetovec, Obsidián, Gagát – alias Černý Jantar).
Oheň je energie, kterou dnes nahrazuje elektřina, a ta v moderní době nahradila teké magnetismus Magnetovce. Pokud se naši historikové nemýlí, (jsou badatelé věřící elektrifikaci v době faraonů), setkávali se lidé ve starověku s elektřinou jen výjimečně. Úvaha o propojení nejviditelnějšího elektrického projevu přírody, blesku, s elektřinou, se přisuzuje jednomu z otců USA, Benjaminu Franklinovi. To znamená, že lidé ve starověku se mohli elektřiny dotknout jen ve vodě a v Jantaru. Mezi elektrickými rybami najdete třistavoltového úhoře nebo rejnoka, který svou elektřinou zabil neohroženého šoumena, australského „lovce“ krokodýlů Steva Irwina na dovolené. Starověcí Egypťané a Řekové měli využívat elektřinu sumce žijícího v Nilu, jehož napětí je podobné moderním zásuvkám. Jedno z využití dvěstěvoltového sumce bylo ve starověké psychiatrii.  Blázny prý léčili elektrošoky z této ryby, tedy technikou, která neblaze proslula v prvním století moderní psychiatrie (vznikla ve druhé půli XIX.století). Dnes statická elektřina Jantaru nezaujme, vždyť dokážeme získávat proud z větru a atomu, ale ještě v době, kdy Galileo přesvědčoval neomylné kněze o tom, že Země se točí, byl Jantar zjevením, které motivovalo lidi k pokusům o využití „jeho“statické elektřiny. První elektřina světa z těchto snah byla skutečně z „jantarové“ (statická elektřina). Brzy se zjistilo, že vhodnější bude „dynamická elektřina“ (uspořádaný tok elektronů) a na Jantar se zapomnělo.

Vraťme se do antického Turecka („Řecka“). V Milétu bádá Thalés, který se stane prvním slavným vědcem evropské civilizace. Jeho oblíbenou hračkou je Jantar a Magnetovec. Žlutý a černý kámen.
Thalés mluví o duši Jantaru a duši Magnetovce. Jeden přitahuje železné a druhý neželezné, a to jen v případě, že je třete vhodnou látkou (nejlépe vlnou). Thalés si myslel, že Jantar tímto třením převezme energii člověka, a ta pak přitahuje vlasy, slámu, peří... Nikoliv však to, co přitahuje magnet. Dnes se učíme, že třením přeskočí elektron, a to pak způsobí zázračný efekt. Možná je to lepší technické vysvětlení, ale skutečně se Thalés zcela mýlil, a Jantar nemá duši a člověk, který jej tře, mu nepředává žádnou energii? Většina vymožeností jeho antického světa nám neomylně slouží dodnes. Tak třeba zmiňované robertky. Dnešní „plastové“ vibrátory jsou sice dokonalejší, ale základní princip je stejný. Jen tak mimochodem –Jantar je považován za přímého předka gumy a plastů, tedy materiálů, z nichž se vibrátory vyrábí (a proto většina Jantarů na trhu je falešná).
Zmiňovali jsme antickou léčbu elektrošoky; každý zná kořeny našeho lineárního a výtvarného umění. Nejúspěšnější sochy renesance napodobovaly ty antické. Nejúspěšnější hollywoodské filmy se drží pravidel antických komedií, a nebo dramat. Starořecký svět nám dokonce poskytnul vzor pro největší vymoženost civilizace, kterou je demokracie a republika. A co víc, antika nám vytvořila i fenomén současnosti, všudypřítomného reklamního sdělení.


Foto Jaroslav Dobeš ● ke stažení zde >>
Oracle of Delphi, Delfská věštírna


Město v sousedství Thalétova bydliště, Mílétu, je dnes nejdochovanější antickou památkou na území Turecka. Zde, v Efesu, najdete domek, v němž měla dožít svůj dlouhý život matka Ježíše Krista. V Bibli máme dopis apoštola Pavla obyvatelům tohoto města. Rovněž zde naleznete zbytky jednoho ze sedmi divů světa (Artemidin chrám), z něhož zbyly jen sloupy, na kterých v modlitbách žili křesťanští poustevníci, zvaní Stylité.
V areálu města Efesu jsou pak zbytky nevěstince, jemuž patřila reklama považovaná za první na světě. Na cestě vytesaná stopa nohy, srdce a šipka směřující do vykřičeného domu. Místní průvodci vám budou tvrdit, že reklama vedla lidi buďto do nevěstince a nebo do knihovny. Obchodníky a dobyvatele vracející se s výdělkem posílala do náručí prodejných žen a neúspěšné „lúzry“ do knihovny, aby se zdokonalili v umění vydělávání.
V podstatě je tato reklama kompasem usnadňujícím orientaci v čase života. Zatímco otcem elektřiny je Jantar, pak otcem kompasu je druhý kámen s duší, Magnetovec. Zatímco magii Jantaru vysvětlil Thalés předáním energie, pak magii magnetu přirovnával k vzájemné přitažlivosti lidí. Proč se dva lidé přitahují? Proč je jeden herec či politik populární „populista“ a jiný nepopulární suchar? Je v tom tajemství magnetismu?
V angličtině máme slova mesmeric (atraktivní, přitažlivý), mesmerizing (fascinující) a mesmerized (zhypnotizovaný).
Základem těchto slůvek je historická postava Franze Antona MESMERA, na vídeňské universitě vystudovaného lékaře. Mesmer rozvinul Thalétovu teorii o magnetismu mezi lidmi přirovnané k magnetismu Magnetovce. Mesmera lze považovat za otce léčení magnety, populární metodě mezi vrcholovými sportovci. Poraněné místo obkládáme deseti velkými magnety současně a tuto čtvrthodinovou terapii opakujeme třikrát denně. Pokud do 10 dní nezabere, nemá dál smysl. Léčení magnety nenarušuje léčení předepsané lékařem (v tom pokračujeme souběžně). W. GILBERT, lékař slavné britské královny Alžběty a jejího syna, muž, který dal světu slovo „elektřina“ (electrica), což v podstatě znamené „Jantar“, léčil magnety už před Mesmerem, a to dokonce vnitřně (kýlu); magnet uvnitř ovlivňoval zvenčí. Nezkoušejte to! Už vůbec nesmíte (nebo děti) pozřít dva magnety současně (hrozí smrt).

Mesmer je rovněž otcem psychologických sezení, skupinových terapií, léčení koupelemi, léčení hypnózou a mnoha dalších lékařských metod (lékaři to slyší velmi neradi). Mesmer čerpal z práce svých kolegů a současníků, ale byl mnohem slavnější a úspěšnější. Zřejmě díky mesmerismu jeho osobnosti. Střední Evropa je zónou, ve které se úspěch neodpouští; Mesmer nuceně opouští Vídeň a stěhuje se do Paříže. Až pobyt ve světové metropoli z něj udělá světovou hvězdu. V Paříži jeho úspěch přinutí krále (o pár let později tento majitel modrého diamantu Hope i se svou královnou z vídeňského dvora „ztratí hlavu“) svolat komisi vědců soudící doktora Mesmera za šarlatánství. V komisi zasedaly světové špičky vědy  - chemik Lavoisier, a také muž, který objevil, že blesk je elektrika a který stál u zrodu nezávislé republiky USA, Benjamin Franklin. V Mesmerových metodách spatřovali šarlatánství a utípli jeho kariéru. Přestože medicína i věda jeho metody používá dodnes, Mesmer zůstal věčným podvodníkem věřícím v lidský magnetismus; léčil nejen magnetismus („auru“), ale také v domění, že člověk je velký magnet, upravoval póly tohoto magnetu. Lidské tělo fungující jako velký magnet je jednou z mála věcí, které Mesmer učil a které zůstaly zcela nepotvrzeny. (Věřil v magnetický vliv planet na člověka, což se částečně potvrdilo u Měsíce a Slunce, které astrologie považuje za planety). Lidské tělo je „nemagnetické“. Teda aspoň co se týká železných pilin. Jsou zde náznaky, že lidské tělo je magnetem na události, jiné lidi a osud. Tuto víru rozvíjí několik oborů New Age, včetně „pozitivního myšlení“. Lidský magnetismus popisují i lidová pořekadla, typu „vrána k vraně sedá, rovný rovného si hledá“.Foto Jaroslav Dobeš ● ke stažení zde >>
Happy Partners, Dokonalý vztah


Pět let po ponížení Mesmera komisí krále Ludvíka XVI. začala královská katastrofa. O rok později umírá stařičký B. Franklin. O tři roky později vyvrcholí zmíněná královská katastrofa useknutím královské hlavy, brzy poté je popravena i královna, dcera císařovny vládnoucí z Vídně, tedy z města, odkud byl Mesmer vyhnán coby šarlatán.  Brzy po její popravě revolucionáři popraví i jeho hlavního soudce, chemika Lavoisiera. Je to skoro jako kletba popravených templářů. Kdo se dotkl Mesmerova magnetismu, zemřel. Mesmer byl o dvacet let starší než král a královna, a o deset let starší než chemik. Přesto své soudce přežil o více než dvacet let a zemřel v na tuto dobu požehnaném věku jednaosmdesáti let. Třeba používal Magnetovec k omlazování tak, jako poslední faraon, Kleopatra. Královna, svůdkyně dvou nejmocnějších mužů evropské velmoci číslo jedna, měla Magnetovec uprostřed své čelenky. Nikoliv Diamant, ale černý kámen s magnetickou silou. Zemřela v devětatřiceti, po vojenské porážce odevzdala svůj život jedovatému hadovi. (Smrt hadím uštknutím ve vúdú či hinduismu patří mezi bohy požehnaný odchod; poslední faraonka tak naplnila nápis pyramid o kobře na čele faraonově, o hadích ochráncích vládců Egypta, ale nezanechala nám důkaz o tom, zda ji magnet na čele skutečně omlazoval. Zastánci léčení magnety tvrdí, že si magnetem v čelence stimulovala šišinku (někdy se přiřazuje 6., jindy 7.čakře), a ta že má na svědomí hormony ovlivňující stáří těla

Mesmer sice přežil všechny své soudce, ale chybělo mu pět let života k vědeckému objevu, který se týkal jeho hlavního oboru. V roce 1820 bylo vědecky prokázáno propojení elektřiny (Jantar) a magnetismu (Magnetovec). Zjednodušeně je každý elektron (v atomu) malý magnet a za statickou elektřinu může přeskočení elektronů (způsobené třením) a za elektrický proud může uspořádaný tok elektronů. Objev prokázal, že elektrický proud vytváří magnetické pole, což vedlo postupně k tomu, že průmysl využívá daleko více elektromagnety, než magnety. Je to praktičtější, protože elektromagnety mohou být silnější a protože je lze vypnout. Prostě vypnete proud a vše, co bylo elektromagnetem přitahováno, odpadne. Je to jako když mesmerizující muž magnetizující všechny ženy a homosexuály v tanečním sále stoupne během procházky do hovna a nic netušící se vrátí na taneční parket. Magnet je vypnut, magnetizovaní odpadnou. Je-li mezi vámi fyzik, mohl by objasnit, co objev propojení elekřiny a magnetismu znamená pro Mesmerovu nauku. Člověk je vodič, koho někdy nekopl elektrický proud? Kdo nedostal přes prsty statickou elektřinou od dveří auta nebo kola nebo po doteku druhé osoby? Je-li něco elektricky vodivé, mělo by to být schopné proměny v elektromagnet? Co třeba léčení elektrickými šoky? Mění se během nich pacient v magnet?

Rovněž fyziky žádám o uvážení, zda se Mesmerova teorie o tom, že lidské tělo je magnet, nepotvrdila jen proto, že většina váhy lidského těla je kapalina? Manžel slavné výzkumnice radiace, M. Curie, objevil, že železo a další materiály přitahované magnety roztavené v kapaliny přestanou na magnet reagovat.
Třeba proto lidé schopní kousků, při nichž tuhne krev v žilách, častěji přitahují – magnetizují své sny a cíle, než lidé, co svou krev ředí vodou či alkoholem.


Foto Jaroslav Dobeš ● ke stažení zde >>
Gold´s Meditation Technics to be Mastered in Action


Když už jsme u bodu tání, nezapomeňte, že Jantar není kámen, ale zkamenělá pryskyřice. Je hořlavý a taje už při teplotě 287° Celsia. Byla by škoda přijít o pravý Jantar z druhohor jen kvůli nepozornosti. Obzvláště je-li v něm komár nebo mravenec. Tento Jantar a jeho živočich zažili dobu dinosaurů (většina Jantarů je až z pozdější doby třetihor). Jantarové ozdoby někteří používali jako sexuální budič. Afrodisiakem má být Jantar díky své „vůni“. Jiní z něj vyráběli růžence k modlení. Především arabští mořeplavci měli růžence z Jantaru a neměli na lodi nic ze železa (ani hřebíky v lodi). Báli se tajné magnetové hory, která by loď se železem zmagnetizovala k ztroskotání. Doposud se magnetová hora nenalezla, ale v Mauretánii je 920 metrů vysoká hora IJILL, která je z Hematitu (někteří zde hledají bájnou Atlantidu). Třeba se báli historek o Archimédovi. Starý Řek měl likvidovat lodě nepřátel obřím magnetem, který z nich vytahal železné spoje. A nebo si přehnaně vysvětlili čínské poznatky o magnetických pólech Země. Oficiálně až Gilbert, autor slova „elektrika“ prohlásil zeměkouli za magnet. Přitom už o šest set let dříve vznikl v Číně tento text:
„Mág potře hrot železné jehly (střelky) magnetitem, a ta pak ukáže na jih. Ale tento jih nikdy nesouhlasí s pozicí východu, což znamená, že to není přesný jih.“

  1. Takto si kdykoli můžete zhotovit kompas. Potřete drát, jehlu magnetem, položíte to na malý, v misce vody plovoucí, papírek a jehla se otočí k severu.

  2. Nebo k jihu. Číňané označovali a hledali jih, zatímco západní civilizace sever, ale ocas střelky (jehly) ukáže směr druhý (sever či jih). Takže je to jedno.

  3. Zmiňovaný text dokazuje fakt, že magnetický pól Země není na severním nebo jižním pólu, kompas tedy neukáže přesně sever nebo jih. Tato odchylka kompasu (jehly) od pravého jihu nebo severu se jmenuje deklinace a motala cestovatelům hlavy podobně jako určování severu podle hvězd motá hlavu takzvaná precese.

Oficiálně se objev kompasu datuje  roku 1180 (to se stavěla katedrála v Chartres), zhruba současně se ke kompasu dostali Číňané, západ i Arabové. Vše naznačuje, že staří Číňané znali kompas dávno před tím, než si Řek Thalés začal lámat hlavu nad magnetismem černého kamene (vysoký obsah železa) Magnetovce. Vše ukazuje na to, že právě objev kompasu dal vzniknout tomu, co dnes shrnuje popové Feng Shui.
Zatímco Thalés „objevil“ lidstvu první známý magnet a zkoumal jeho vlastnosti, pak staří Číňané tento kámen použili tak, aby reagoval na magnet zvaný zeměkoule. Ta je sice velmi slabým magnetem a její magnetismus je o mnoho slabší než třeba síla gravitace (která s magnetismem Země oficiálně nijak nesouvisí), ale i tento slabý magnetismus stačí k tomu, aby magnetem potřená jehla byla zmagnetizovaná a pootočená severojižním směrem. Což znamená, že magnetismus Země funguje po celé Zemi. Teprve nedávno se zjistilo, že čtyři pětiny tras tažných ptáků, migrujících ryb a zvířat vede po siločarách magnetu zvaného zeměkoule. Každý magnet má severní a jižní pól. Je to jako Jang a Jing. Nelze to změnit. Ulomíte-li jeden z těchto pólů magnetu, získáte dva magnety se dvěma póly Jang a Jing. Při léčení se k tělu nejdříve přikládá severní pól magnetu; teprve když nezabírá, zkouší se přikládání pólu jižního. Dva magnety přiložené k sobě stejným pólem se odpuzují, čehož se využívá u „levitujících“ rychlovlaků. Kdyby byl člověk magnet a v botách – chodidlech měl stejný pól jako magnet zeměkoule, pak by se vznášel stejně, jako tyto rychlovlaky. Najednou by mohl levitovat, vznášet se, těsně nad zemí jako tibetští poslové (Lung – Gom –Pa) popsaní v knihách romantizující cestovatelky David – Neelové a třeba i chodit po vodě. Levitace – lidské vznášení se bylo v minulosti hlášeno u tisíců osob, včetně katolických svatých. Magnetismus těla odpuzovaný magnetismem Země by mohl být jedním z vysvětlení. Samozřejmě mystickými prostředky, protože magnetická levitace rychlovlaků je velmi drahý zázrak techniky. A vůbec jej nelze srovnávat s přístroji staré Číny Č – NAN – JOU. Což byla hračka plovoucí ve vodě. Měla tvar ryby a když ji položili na hladinu, otočila se směrem k jihu; měla uvnitř zmagnetizovaný kovový plíšek – střelku kompasu. Opakem levitujících poslů Tibetu je antický příběh pastýře s kovovými botami; stoupnul na Magnetovec a zůstal stát jako přikovaný.


Všichni víme o úsilí starých Egypťanů nasměrovat pyramidy podle světových stran.


Foto Jaroslav Dobeš ● ke stažení zde >>
Pyramids, Pyramidy ze sedmi divů světa


Ve védách se radí, aby nebožtík ležel hlavou k severu a nohama k jihu. Všeobecně se soudí, že první stavby v Číně podle Feng Shui byly hroby, nikoliv domy.  Vynecháme-li teď legendy, bez dochovaných důkazů, že vše pochází od Žlutého císaře či dynastie Zhou (též Chou) a přesuneme se do doby „prvního císaře“ (toho, co si připravil do hrobu hliněnou armádu) a později zhruba do doby, v níž císař oženil svého zesnulého syna s mrtvou nevěstou (viz Svatby duchů), objevíme se v době, kdy je znalost kompasu (zmagnetizovaná lžíce na podnose) v Číně velmi pravděpodobná, stejně jako existence Feng Shui (minimálně pro pohřebnictví).
Feng Shui využívá slavný kompas Lo-Pan, v jehož souvislosti se celé učení popisuje jako harmonizace objektů s kosmickým dechem. Připomeňme, že žijeme v siločarách magnetu zeměkoule a že si 80% migrující zvěře podle těchto siločar vytváří trasy svých cest. Proč by to nedělal i člověk?
Vraťme se k našemu Poetrie® horoskopu. Máme svůj obrázek figury obklopené obrázky zachycujícími čas nikoliv prostor; jsou více událostmi a pocity než kulisou nebo zátiším.
Teď máme kompas (stačí levný, obyčejný kompas ukazující sever); položíme ho na rozdělaný horoskop Poetrie® a zaznamenáme na jeho okraj osm světových stran. Tím si dění horoskopu Poetrie® propojíme s reálným magnetismem zeměkoule. (Pokud dopředu víte, kde je která světová strana, zatočte se před tím, případně na začátku práce se zavřenýma očima a přiložte kompas tak natočený, jak se zastavíte s výkresem před vámi.
1. Na počátku bylo rozdělení na Jing (záhrobí, sever, západ) a Jang (život, jih, východ). Dva, kteří jsou nerozdělitelní, tak jako severní a jižní pól magnetu. Jing a Jang obdržel vlastnosti. Jing voda. Jing přehnaně velká lidská stavba. Jing strmá vysoká hora. Jang kámen. Jang úrodná nížina s vodním zdrojem (řeka, jezero). Jang táhlá, mírná, zemědělsky obdělávaná pahorkatina. Jang uměřené lidské stavby. Jang Modrý Drak (či Zelený). Jing Bílý Tygr.

Později přibyly světové strany a další zvířata těmto stranám vládnoucí. Pak zřejmě přibyl kompas a přesnější měření včlenilo do systému i mezistrany (jihovýchod, severozápad atd.). Původní systém čtyř stran a středu (spojený s pěti prvky Vody, Dřeva, Ohně, Země a Kovu) se rozšiřuje na osm světových stran a mezistran plus střed. K osmi světovým stranám je připojeno osm základních trigramů I – Ťingu.
Z tohoto systému  kompasu (Lo-Pan), který stále více nahrazuje starý Jing-Jang (Tygr-Drak) systém se brzy vyvine diagram LO Shu. Čtverec (může být i obdélník) rozdělený na devět čtverečků (obdélníčků). Uprostřed je čtvereček = baguo číslo 5 obsahující v sobě všechny strany kolem. Osm baguí kolem něj odpovídá kompasu (Lo Shu), osmi světovým stranám. Systém kompasů (Lo Pan) a nový systém baguí (Lo Shu) se vzájemně doplňují, tak jako se doplňují astrologická znamení s astrologickými domy. Do tohoto poměrně jednoduchého systému si každý učitel přidá špetku svého. Paláce draků, posvátné hory, vládnoucí generály, nešťastné světové strany roku, bohyni-ochránkyni matku Sedmi hvězd Velkého vozu atd.


Foto Jaroslav Dobeš ● ke stažení zde >>
My Moroccan - Italian Kitchen. Domov, to je kuchyně.

Chaos nad chaos, tak jako v astrologii nebo v léčení kameny. Přitom se v prvním stupni jedná o souznění  s krajinou, jejíž prvky jsou vnímány buďto jako Jang (Drak a červený pták Fénix) nebo jako Jing (Tygr a černá Želva – Had). Později se toto souznění snaží vše sladit s magnetickými siločarami zeměkoule (pomocí kompasu z Magnetovce). Nakonec materialistická architektura Číny XX.století a popfeng shui pro západní konzumní styl většinu bublanic odstraňuje. Především ty duchovně ateistické. Zůstává jen původní kostra 1. Zvířara, 2. Prvky, 3. Kompas, 4. Trigramy, 5. Bagua... Přičemž nejdůležitější je kompas objevený díky kamenu Magnetovci. Tak se lidstvo vydalo na daleké cesty a ty v horoskopu náleží k 9.domu (Střelec).Z knihy Spiritual Trekking, která měla vyjít v edici Old Poetrie® na jaře 2009.


<< předcházející díl si můžete přečíst zde


následující díl si můžete přečíst zde >>


<< zpět