Článek
 
Oživené kameny Jaroslav Dobeš

KAMENEJ RASISMUS

Jaroslav Dobeš

OŽIVENÉ KAMENY 12


Lidi dělíme do ras podle barvy kůže. Je to naše nejodlehlejší škatulka slova My. Teprve pak následují národ, obec, rodina. Rasismus, stejně jako např. práva žen na rovnoprávnost a nebo občanská práva neurozených lidí na vlastní život a individualitu, se začala řešit až po Americké a Francouzské revoluci, velmi pomalu, krvavě a s možností, že nebudou vyřešeny nikdy.

„Rasy nejsou stejně vyvinuty, zaměstnavatelé černochů vědí své...,“

prohlásil v roce 2007 James Watson. Osmdesátiletý nositel Nobelovy ceny, muž, který objevil dvojité zakroucení DNA, často poukazuje na rozdílnost ras.

„Černoši jsou prostě lepší sprinteři než běloši.“


Kontroverzní Watson způsobil svým prohlášením pro The Sunday Times takový poprask, že se dokonce začal omlouvat.

„Neuvědomuji si, jak se mi mohlo stát, že jsem to vyslovil,“
hájil se nositel Nobelovky. Co vlastně provedl? Napadl rovnostářský pohled na lidi lišící se barvou kůže, stejně tak, jako když vyslovil toto:

„Volíme politický přístup stejné inteligence ras, i když všechny vědecké testy říkají pravý opak...“
.

U lidí se tedy stále nerozhodlo, zda barva kůže má zásadní vliv na kvalitu člověka.
U kamenů je rozhodnuto; rasismus bude.Foto  Jaroslav Dobeš ● ke stažení zde >>
Mahakal Dumji Dance, Tibetské masky.


Nejen šperkaři oceňují kameny podle barev. Modrý Diamant je výrazněji dražší než „bílý“. I v esoterice jsou kameny přiřazovány k jednotlivým znamením, čakrám a vlastnostem podle jejich barvy. Systém je jednoduchý; stačí vám znát barvy přisouzené sedmi planetám astrologie (Slunce, Měsíc, Mars, Merkur, Jupiter, Venuše, Saturn) a kámen pak podle jeho barvy přiřadit k dané „planetě“, i s vlastnostmi, které astrologie k vybrané planetě připojuje. Každý zelený kámen má pak vlastnosti Venuše, červený Marsu, žlutý Slunce, bílý Měsíce, černý Saturnu, modrý Jupiteru... (u Merkura se názory liší). Pokud takto spojíte kámen s planetou, získá sňatkem i znamení horoskopu a den v týdnu s touto planetou spojovaný. Pokud neznáte vládce znamení, jsou to:

Mars=Beran, (Štír);
Venuše=Býk, Váhy; 
Merkur=Blíženci,Panna;
Jupiter=Střelec, (Ryby);
Saturn=Kozoroh, (Vodnář),
Luna=Rak,
Slunce=Lev.

Červený kámen přiřazený Marsu získal tedy vlastnosti Marse a znamení Berana. Dále může získat vlastnosti domů, s nimiž se shodují znamení pod vládou Marse, tedy Beran=1.dům („naše ego“), Štír=8.dům („naše sexualita“). Přiřazením planety ke kamenu získáme ještě den v týdnu, ve který se podle prodejců má nosit. Neděle, tedy SUNday, Slunce. Pondělí, tedy MOONday, Měsíc. Úterý Mars, středa Merkur, čtvrtek Jupiter, pátek Venuše, sobota, tedy SATURday, Saturn. Pokud znáte vládce znamení, vlastnosti znamení, přiřazení dnů v týdnu k planetám, je tento přístup k rozřazení kamenů podle barvy pleti neuvěřitelně jednoduchý, až primitivní, ale přitom budete působit jako magický geolog po padesáti letech v alchymistické laboratoři. Čtete-li bulvární astrologické sloupečky v novinách a ženských časopisech, zvládnete vše právě zmiňované za padesát minut. Je to primitivní a pro kameny ponižující už proto, že některé druhy mohou mít většinu barev. Třeba Jaspis. Přesto je 80% knih a nauk o esoterice kamenů vytvořená právě takto. Liší se jen výjimkami tvořenými buď osobním názorem, nebo barvou přiřazenou Merkurovi (Modrá? Žlutá? Hnědá?) a do očí bijící nelogičností. Tak třeba Diamant je často bílý, jenže ho nemůžete přiřadit k Měsíci vládnoucímu znamení Raka, když jej většina pro jeho cenu a tvrdost přiřazuje ke znamení Lva (tedy Slunce).

Chaos v přiřazování kamenů ke znamením završili klenotníci. Pro ně je to součást reklamy, ale musí tam být jen drahé šperkařské kameny. Kdyby na jedno znamení připadly drahé Smaragdy spolu s Diamanty, a na jiné znamení levný Citrín a Růženín, byla by jedna dvanáctina z této reklamy fuč. Takže pěkně co znamení, to jeden drahý, šperkaři používaný, kámen. Přesto je to lepší systém než esoterický chaos barevných kamínků a planet. Šperkařský průmysl je bohatý a vlivný “byznis”. Ovlivnili nejen několik válek a přiřazení kamenů ke znamením, ovlivnili také přiřazení nově objevených planet k astrologickým znamením. Uran ukradl Saturnovi Vodnáře, Neptun ukradl Jupiterovi Ryby a Pluto nakonec ukradl Marzovi Štíra, i když nejdřív mu zkoušel ukrást Berana.Foto  Jaroslav Dobeš ● ke stažení zde >>
Bali tance Kecak, Barong ci Legong. Bali Traditional Dances.


Petronius, který zemřel na přání císaře Nera, ve svém Satirikonu o lidech narozených ve znamení Berana (Jaspis) napsal:
„Jsou to hlavy paličaté a huby nevymáchané, ale protože jsou cílevědomí, dosahují bohatství a vzdělanosti.“
Cílevědomost s upřímnou a odvážnou přímočarostí považoval myslitel starého Říma za správnou životní cestu. Je to cesta Marsu, cesta energie Jang.
Lao-ce, mudrc nefritové (Váhy) Číny učil pravý opak:
„Správný postoj člověka je Jing, má plynout dolů, jako voda. Toto je v životě člověka nejdůležitější věc.“
Tak jako v horoskopu proti sobě stojí Býk (Lapis) se Štírem (Malachit, Diamant), jsou v opozici i Beran (Jaspis) a Váhy (Nefrit). Vahám vládne planeta Venuše, často má jít o Večernici. Na některých toaletách se páni označují symbolem Marsu a dámy symbolem Venuše. Mužský přístup k životu je považovaný za Jang, a ten ženský za Jing. Petroniovi se líbil ten první; o zrozencích ve znamení Vah napsal: „Jsou to řezníci, léčitelé a mastičkáři.“ Což v moderní řeči znamená, že se jedná o zaměstnance jatek, lékaře, lékárníky a lidi živící se kosmetikou.

Osa Beran (Jaspis) a Váhy (Nefrit) je o vztazích. Beran v nich zastupuje nás (1.dům) a Váhy ty druhé (7.dům). Nic nevyjadřuje lépe buddhistické kolo života, než vztahy. Nejlépe na svém okolí můžeme sledovat cyklický průběh vztahů. Vztahy vznikají, existují, bojují o přežití, zanikají, aby znovu vznikaly v novém nebo v obnoveném spojení.
Ze zeleně průsvitného Jaspisu, ne nepodobnému Nefritu, je posvátný Emerald (Smaragdový) Buddha. Vzácná jaspisová památka Thajska je umístěna na kopci v chrámu Doi Suthep u města Chiang Mai. Jaspis uvedený v Bibli měl mít stejnou barvu. Zelený Jaspis má čistit tělo od nečistot a utěšovat náš spánek se sny. Jak lze z našeho minikurzu talismanů snadno usoudit, je spojován s Venuší a se srdcem. Kvůli zelené barvě pleti. Se srdcem? Zatímco jsme si popsali tradiční přístup skrze spojení kamenů a planet stejné barvy pleti, přineslo New Age na západ orientální mystiku a náboženství. Učení o čakrách se na západě velmi ujalo. Především to se sedmi hlavními čakrami. Čakra je jakýsi super „akupunkturní“ bod, který se svou činností podobá srdci, akorát je srdcí sedm a krví, kterou zpracovávají, je neviditelná energie, stejně jako jsou neviditelné tepny a žíly tohoto učení. Každá ze sedmi čaker je propojená s oblastí těla, v níž má být umístěna, a s balíčkem vlastností. Čtvrtá čakra je u lidského srdce, je spojována s city a s láskou a má zelenou barvu. Většina zelených kamenů skončí v jejích službách.Foto  Jaroslav Dobeš ● ke stažení zde >>
 Shiva Nataraya, Šivův kosmický tanec.
Šiva ničitel, Pán jógy, meditace a tantry.


Poté, co New Age přijalo systém čaker a přiřadilo k nim své barvy podle Newtonovy fyziky, udělalo s kamínky totéž, co už tady bylo, jen planety nahradily čakry. Přitom dříve byly barvy čaker jiné, než se předkládají v New Age pojetí, které je dnes tak zažité, že jej přijali za své i pophinduisté v Indii. (Totéž se stalo s jógovým cvičením Pozdrav slunci).
Pokud o sedmi čakrách nic nevíte, bude vám to trvat déle než padesát minut, než se stanete odborníky v přiřazování kamenů k léčitelským a magickým schopnostem působících na lidi. Řekněme tři dny. Tento staronový systém je totiž stejně prostý, jako ten planetární. Nejhrubší barva duhy (barevného spektra), červená, je spojena s 1.čakrou a jejími vlastnostmi. Tato čakra leží v rozkroku, a pokud znáte anatomii natolik, že víte, co je v rozkroku umístěno, máte to v hrsti. Takže tady skončí červený Jaspis, že. Druhá čakra, oranžová, leží v podbřišku. Třetí, žlutá, v plexu solaru, a tady skončí žlutý Jaspis. Čtvrtou čakru, zelenou, jsme probrali. Pátá je modrá, v krku. Tam, kde Ludvík XIV. nosil prokletý diamant Hope. Dál je trochu chaos, který se řeší buď odstíny modré nebo fialovou či bílou barvou. Šestá čakra nad očima a sedmá na vrcholku hlavy nebo nad ním.

Tyto barvolamy mohou a nemusí fungovat; dobré je vědět, že byly sestrojeny ještě uměleji než spojení barev, planet a kamenů. Možná by šlo systém Barvy-Kameny-Čakry prověřit starším systémem Planety-Kameny pomocí tradiční astromedicíny (přiřazením částí těla a zdraví jednotlivým planetám). To ale nikdo nedělá a všichni v oboru pak přebíráme z neznáma přebraný axiom a budujeme na něm svá poznání a své praxe. Tento systém ovlivňuje všechny obory New Age, nejen léčení krystaly. Přitom se zřejmě jedná o jednoho z dalších Vědomrzáků. Takovýchto „postižených“ lze najít mnoho. Evoluční přístup v reinkarnaci (evoluce skrze řadu převtělení). Psychologie Člověk-Stroj (uplatňovaná hlavně ve XX.století). Přístrojové proutkařství (prodej přístrojů k odstraňování geopatogenních zón).  Stvořitel nebo Ďábel nebo Spasitel je mimozemšťan (přesunutí starých dogmat dál do nebe, dál od astronautů). Naše obory jsou jeden Vědomrzák vedle druhého. Důvodů je mnoho, ale ty hlavní jsou zřejmé:

1* Snaha nezesměšnit sebe a obor před moderně vzdělanou veřejností.
2* Snaha vyrovnat napětí z rozporů mezi svým civilním vzděláním a svou vírou.

U barev, kamenů, planet a čaker se začal Vědomrzák rodit poté, co fyzika rozložila bílé světlo na sedmibarevný pás duhy. Později se zjistilo, že každá barva je vlastně záření jisté frekvence. Červená je záření více podobné tomu v radiu, televizi a mikrovlnkách, modrá je záření více podobné tomu, proti kterému se chráníme krémem na opalování, tomu, které se užívá při rentgenech (více viz Barvolam snů, Poetrie® 108). Vědomrzák New Age barev zatím nevstřebal pozdější složitější úvahy fyziky, a dost možná na to už nikdy nedojde; každý si už myslí, že toto přiřazení barev k čakrám je zde odjakživa a je tedy neměnné.

K těmto složitějším úvahám fyziky patří neexistence barev. Teoretická fyzikální domněnka mluví o bezbarvosti hmotného světa. Není černoch, není běloch. Není zelený Jaspis, stejně jako není Jaspis červený. Barvy jsou jen v naší hlavě. Pokud nepatříte mezi procento barvoslepé populace.Foto  Jaroslav Dobeš ● ke stažení zde >>
Morning bird visitor at Celebes. Ranní ptáče na ostrově Celebes.


Irene Pepperberg měla slavného papouška Alexe (žil 1976-2007). Dokázala ho naučit rozlišovat barvy. Z toho lze usoudit, že barvy můžou být konsensem lidského rodu. Ať už je to nějaké Jungovo kolektivní vědomí a nebo nějaká informační názorová banka popisovaná v naukách New Age. Podle této úvahy je zelená zelenou jen proto, že se na tom kdysi shodla většina lidstva, a zůstává to tak i pro další generace. Jedná se o názorové stereotypy, kterých se lidstvo automaticky drží. Předává se nejenom učením. Irene svého papouška Alexe naučila mluvit (asi 120 slov) a počítat do šesti. Dosažený intelektuální rozvoj byl odhadnut na úroveň čtyř - až pětiletého lidského dítěte. Emoční intelekt dosáhl úrovně dítěte dvouletého. Právě takto malé děti ukazují případy složitosti světa barev. Malují zelený strom, ale jejich namalovaný strom je fialový. Vidí zelený, namalují fialový. Jak je to možné? Jedná se o umělcovu tvořivost? A nebo je ten strom skutečně fialový, což dospělí nedokáží vidět, protože už přijali konsensus lidského rodu o barvách? Mýlí se dítě s fialovou nebo dospělák se zelenou? Ať už se mýlí kdokoliv, je nám všem jasné, že se celá vzdělávací mašinérie dospěláků postará o to, aby byl strom zelený.
Duchovní projevy zvané jako zázrak, ESP, paranormální jevy či podvod a halucinace jsou podle všeho výsledkem momentů nebo vlastností v životě a člověku, kdy se nepodřídíme tomuto diktátu vědomí lidstva.
Žít se s tím moc dobře nedá; pokud nejste umělec, geniální myslitel, dítě nebo duchovní profesionál, budete mít z fialových stromů pro ostudu uděláno. Diktátem kolektivního vědomí jsou v podstatě pravidla životního provozu chránící dopravu před chaosem. Představte si město, kde si každý vysvětluje barvy semaforu po svém, kde jeden jezdí po anglicku nalevo, druhý po Německu vpravo, a třetí po jižansku temperamentně zleva doprava a zpět. Pravidla kolektivního vědomí umožňují spořádaný život ve hmotě.
Jenže hmota je bezbarvá. Co si zde mají počít ti, co milují pestrý a barevný život? Budou citově vyprahlí, bez smyslu života. Zřejmě skončí u drog nebo alkoholu a nebo dostanou schizofrenii. Říká se, že schizofrenie a podobná onemocnění se častěji vyskytují u těch, jejichž rodiče, prarodiče nebo jiní příbuzní tuto nemoc měli také. Dědičné dispozice jsou hlášeny i u alkoholiků a narkomanů.
Což takhle vysvětlení fialového stromu, že v rodinách, kde vzdorují diktátu kolektivního vědomí a nemají tam zavedenou dostatečně výkonnou výchovu učící vidět fialové stromy jako zelené, se rodí více duší (či genů) podobných, a ty pak v konfrontaci svých fialových stromů se zeleným viděním ostatních podléhají většině? Jenže ohýbat strom lze jen, když je mladý. Oni jsou již velké „nevychované“ klacky; tudíž se zlomí podobným způsobem, jako jejich předkové.Foto  Jaroslav Dobeš ● ke stažení zde >>
Gold class in India Christmas retreat 2007


Odvážnější myslitelé New Age, a ti zkouřenější, tvrdili, že to, co považujeme za zázrak, je zcela normální věc, kterou by ovládal každý člověk, kdyby nebylo pravidel kolektivního vědomí. Lidé svobodní, nezávislí na těchto pravidlech, by se mohli vznášet, procházeli by zdmi, navštěvovali by světy elfů, mimozemšťanů a oživených kamenů. Samozřejmě bychom také viděli fialové duby. Ty fialové duby a nebo my lidi by byli viditelní či neviditelní podle potřeby, tak jako v pohádkách. Pokud zelený Jaspis s tečkami červené (tzv. Heliotrop) potřete čerstvými květy (např.otočníku), budete v jeho přítomnosti neviditelní. Skutečně tato informace projde cenzory nahrávek pravidel kolektivního vědomí pro jízdu člověka životem ve XXI.století? Bude zázrak, když uvěříte, že květem pomazaný Heliotrop způsobí, že si vás ostatní nebudou všímat. Začnou vás přehlížet, což se může hodit v okamžicích, kdy učitel vyvolává z něčeho, co neumíte, nebo když šéf hledá dva dobrovolníky k pátečnímu přesčasu. Zřejmě neplacenému přesčasu, protože se věří, že Heliotrop (zelený Jaspis s červenými skvrnami) uložený v trezoru, pokladně nebo peněžence přitahuje peníze. V tomto případě ho nepotírejte květy. Ať se nejedná o peníze neviditelné.
Z knihy Spiritual Trekking, která měla vyjít v edici Old Poetrie® na jaře 2009.

 

<< předcházející díl si můžete přečíst zde


následující díl si můžete přečíst zde >><< zpět